| Home / Grammar / Dictionaries / Lessons / Materials / Links |

 

Ojibwe Verb Paradigms

 

VTA, INDICATIVE PASSIVE POSITIVE

INDEPENDENT ORDER

 
'-am' Stems
'-aw' Stems
I niwaabamigoo nibizindaagoo
You giwaabamigoo gibizindaagoo
He waabamaa bizindaawaa
Obviative owaabamigoon bizindaagoon
We (excl.) niwaabamigoomin nibizindaagoomin
We (incl.) giwaabamigoomin gibizindaagoomin
You (pl.) giwaabamigoom gibizindaagoom
They waabamaawag bizindaawaawag
Obviative (pl.) waabamigoowaan bizindaagoowaan

 

CONJUNCT ORDER

 
'-am' Stems
'-aw' Stems
I waabamigooyaan bizindaagooyaan
You waabamigooyan bizindaagooyan
He waabamind bizindawind
Obviative waabamigod bizindaagod
We (excl.) waabamigooyaang bizindaagooyaang
We (incl.) waabamigooyang bizindaagooyang
You (pl.) waabamigooyag bizindaagooyag
They waabamindwaa bizindaawindwaa
Obviative (pl.) waabamigoowaad bizindaagoowaad


waabam - see him
bizindaw - listen to him

 

back

 

 

© weshki-ayaad